Jakie zalety niesie za sobą zabawa drewnianymi klockami?

Drewniane zabawki ostatnio stały się prawdziwym hitem wśród rodziców. Coraz częściej słyszy się, że powróciły one do łask i zaczęły wypierać mniej trwałe zabawki plastikowe. Czy warto zainteresować się takim rozwiązaniem? Czy faktycznie drewniane zabawki mają wiele korzyści dla najmłodszych?

Nauka ekologii

Już od najmłodszych lat warto jest pokazywać dzieciom, że można dokonywać pozytywnych dla środowiska wyborów. Decyzja o kupnie jednego zestawu drewnianych klocków to znacznie korzystniejsza dla planety opcja niż kupowanie co roku kolejnego pudełka klocków plastikowych. Klocki drewniane to zatem bardziej ekologiczna opcja, dzięki której można pokazywać dziecku, jak dbać o Ziemię.

Bezpieczna zabawa

Często wykonane z tańszego plastiku o gorszej jakości zabawki ulegają uszkodzeniu podczas zabawy (i to niekoniecznie ekstremalnej). Powstają wtedy pęknięcia, rysy, ostre brzegi, którymi łatwo jest się zaciąć. Klocki wykonane z drewna są wyjątkowo odporne i nie trzeba obawiać się o to, że po kilku miesiącach zabawy będą porysowane, nieprzyjemne w dotyku i stwarzające zagrożenie.

Rozwój kreatywności

Klocki drewniane to sposób na pobudzenie wyobraźni. Zastanów się tylko, ile niosą one ze sobą możliwości! Dziecko jest w stanie zbudować ogromną ilość niesamowitych konstrukcji i wyrażać poprzez nie swoją kreatywność.

Nauka logicznego myślenia

Aby budować z klocków, trzeba wprowadzać w życie tworzone przez siebie plany. Najpierw dziecko tworzy w głowie projekt, który sukcesywnie realizuje, zmieniając go i wprowadzając na bieżąco poprawki. By konstrukcja się udała i była stabilna, niezbędne jest trochę logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej. Zabawa klockami stanowi więc świetny trening tych umiejętności.

Rozwój motoryki małej

Chwytanie i przenoszenie elementów na właściwe miejsce to sposób na rozwój motoryki małej, która przydaje się w późniejszych etapach życia. Będzie szczególnie ważna, gdy dziecko rozpocznie naukę pisania w początkowych latach szkoły podstawowej. Już teraz warto zadbać o jej wsparcie.