
Klocki drewniane – doskonały prezent dla najmłodszych
Jeśli poszukujesz ciekawego prezentu dla swojego dziecka, mogą zainteresować Cię Klocki drewniane – dla dzieci w każdym wieku. W ostatnich latach zrobiło się o nich głośno i okazały się one zabawką docenioną przez wielu rodziców. Jakie są ich zalety? Jakie dziecięce umiejętności wspierają?
Wytrzymały materiał
Klocki drewniane są znacznie bardziej wytrzymałe niż zabawki wykonane z plastiku. Drewno jest uznawane za jeden z najmocniejszych materiałów. Nie niszczy się, nie rysuje i nie łamie. Zabawki plastikowe po pewnym czasie używania często się uszkadzają i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa najmłodszych. Powstałe ostre krawędzie mogą zranić dziecko i odebrać mu tym samym radość z zabawy. Chcąc wybierać całkowicie bezpieczne, a przy tym solidne materiały, dobrze jest zainteresować się właśnie zabawkami wyprodukowanymi z drewna.
Wsparcie wyobraźni
Dziecięca kreatywność zdaje się nie mieć końca i jest to dla wielu rodziców zadziwiające. Obserwowanie, ile dziecko może wyczarować z pomocą zwykłych klocków, bywa fascynujące. Klocki to zabawka, która nie ogranicza wyobraźni i nie oferuje już gotowych pomysłów. Maluch sam decyduje, co stworzy, a następnie podąża za utworzonym w swojej głowie wyobrażeniem. Może już w trakcie budowania zmieniać zamysł i wprowadzać mniejsze lub większe poprawki. Czasem okazuje się też, że gdy ukończy już konstrukcję, nadal zmienia końcowy efekt i przebudowuje budowlę.
Rozwój koncentracji
Dzięki zabawie z klockami dziecko nie tylko rozwija swoją kreatywność, lecz również ćwiczy inne przydatne mu umiejętności. Można tutaj wspomnieć o logicznym myśleniu, planowaniu przestrzennym czy utrzymywaniu koncentracji. Rozwój koncentracji zasługuje tutaj na szczególną uwagę, gdyż to niezwykle ważne, by ćwiczyć uwagę już od najmłodszych lat. Zabawa klockami drewnianymi sprawia, że maluch skupia się na jednej wykonywanej czynności i nie rozprasza pobocznymi bodźcami. Stopniowo może utrzymywać koncentrację przez coraz dłuższy czas i jeszcze efektywniej radzić sobie z bieżącą czynnością.